Kupuj mądrze wyroby skórzane.

Dzięki metce informującej o składzie możemy łatwo dopasować do swoich wymogów zarówno ciuchy, oraz i buty czy nawet biżuterię. Niestety prawo nie nakłada wymogu przyklejania metki informacyjnej przy galanteryjnych towarach „skórzanych”. Toteż tak nagminnie po kilku miesiącach lub nawet tygodniach odkrywamy przykrą prawdę – nabyliśmy nieskórzany bubel! Jak więc rozpoznać towar niedobrej jakości?
Przede wszystkim pytajmy. Czy produkt, np. pas skórzany ma warstwy syntetyczne? Czy zastosowana skóra jest pokryta syntetykiem? Czy w składzie znajduje się tak zwana skóra mielona? Czy mamy do czynienia ze skórą eko?
Bez wątpienia próg szczerości kupców zdarza się różny, a w przypadku dużych sieci z odzieżą gro pracowników zapewne nawet nie będzie umiała na nasze pytania odpowiedzieć. Na co więc zwrócić uwagę oraz co powinno zwiększyć naszą czujność?
Głównie koszt. Nie dajmy się zwieść – ekologiczna skóra ma swoją wartość i zakup skórzanej teczki męskiej za 100 PLN jest po prostu niemożliwy.
Zwróćmy uwagę na fakturę skóry, jeśli jest zbyt gładka lub też zbyt regularna jeśli chodzi o plamki, żyłki lub porowatość, prawie pewne jest to syntetyk – wyjątek stanowią skóry tłoczone.
Gumowane lakierem, całkowicie zakryte ranty także mogą sugerować, iż zatuszowano stosowanie materiałów syntetycznych.
Brak odsłoniętych kantów lub także widocznych spodów skóry, również sugeruje syntetyk. Skóra jest od spodu włosowata tak zwana mizdra.
Pamiętajmy też, że skóra naturalna to nic innego jak syntetyk. Skóra mielona to zmielony śmieć garbarski, a wykonane z niej pasy bardzo błyskawicznie psują się. Prawdziwa skóra musi posiadać charakterystyczny zapach – pozostałość po procesach garbowania. Podobnie do ludzkiej, skóra bydlęca posiada nieregularności – mniej albo bardziej widoczne w zależności od zastosowanego lakieru. Dokonując zakupu przez net zwracajmy uwagę na opis asortymentu – nie dajmy się oszukać emblematem „skóra naturalna”, ponieważ zgodnie z prawem można go umieszczać nawet wtenczas, gdy wyrób ma jedynie jej znikome ilości.
Towar wykonany z naturalnej skóry powinien przetrwać latami, toteż powinno się kupować go mądrze!
tekst dostepny na stronie producent plecaków